Elektrické ohradníky pro rybáře a akvaristy na ochranu rybníků a jezírek proti volavkám, vydrám, kočkám a dalším predátorům ryb

elektrické ohradníky proti volavkám
elektrické ohradníky proti volavkám

 

Volavka popelavá se pravidelně vyskytuje po celém území České republiky až do nadmořské výšky 730 m. V posledních letech se počet volně žijících jedinců u nás stále zvyšuje, v letech 2001 – 2003 v Česku hnízdilo 1900-2300 párů. Volavka popelavá je v ČR chráněným druhem. Volavka bývá pronásledovaná jako významný škůdce, přestože nezpůsobuje takové škody v rybím hospodářství jako např. kormorán. Zatímco v Čechách rybáři stále na volavky pouze nadávají a nechávají si od Ministerstva životního prostředí ČR proplácet škody, které jim volavky nadělají, po celém světě existuje způsob, jak škody, které by volavky mohly napáchat, alespoň částečně omezit, a to díky tomu, že volavky jsou brodivé a potřebují někde přistát a brodit se za potravou na rozdíl od kormoránů, kteří jsou veslonozí. Ale i vůči kormoránům může pomoci takzvaný plovoucí ohradník, jehož schéma najdete na této stránce dole.
Vydra říční je dalším predátorem, kterému se dá bránit mnohem lépe. Stejně jako volavka je chráněným a silně ohroženým druhem, a každá vydra dokáže za den spořádat až 1 kg potravy.
Jak jste se dočetli na stránce Návod na sestavení elektrického ohradníku, proti volavkám, vydrám, kočkám a dalším predátorům ryb se elektrické ohradníky sestavují z totožných součástí, jako elektrické ohradníky pro ostatní zvířata.

Jak sestavit elektrický ohradník proti volavkám, vydrám, divokým kočkám a dalším predátorům ryb?

Je důležité vědět, pro jak velkou vodní plochu ohradník připravujeme, jedná-li se o malé zahradní umělé jezírko, zcela postačí malý síťový zdroj napětí od Olli 100. Máme-li zarostlé břehy, je nutné mít co možná nejsilnější zdroj napětí, který by porost břehů vysušil. Pro ochranu chovných rybníků, kam většinou nevede elektrická síť, použijte kombinovaný zdroj napětí Olli 9.07 S (bateriový zdroj se solárním panelem), který by měl při použití 3 vodičů postačit na ochranu chovných rybníků do obvodu cca 7,5 km. Součástí ceny každého zdroje je připojovací sada a 1 výstražná tabulka.
Pro ochranu umělých jezírek a chovných rybníků před volavkami, vydrami a dalšími predátory používáme 3 oplocovací vodiče ve výškách 20-45-65 (75) cm. Obvykle stačí použít provázek. Údaje o výšce oplocovacích vodičů jsou pouze orientační a vždy je přizpůsobujte Vašim konkrétním podmínkám. Nejdůležitější je ovšem to, že břehy musí být co možná nejčistější bez porostu rákosu, nad hladinu rybníka se nesmí sklánět stromy a vadit může i kůl v rybníce na přivázání loďky, na který se volavka klidně posadí a loví odtud ryby. Chcete-li chránit jezírko nebo rybníček pouze před vydrami, použijte síť pro králíky, která bude vynikajícím způsobem chránit menší obvod rybníčku, na větší obvod by ovšem vyšla příliš draho.
Tyče, sloupky používejte pro mobilní ohrady u umělých jezírek, dřevěné kůly nebo železné tyče pro trvalé ohrady, ale především se je snažte naklonit nad hladinu, jak to bude možné, to znamená minimálně v úhlu 65° – 80°, jak můžete vidět na obrázku vpravo.

 

elektrické ohradníky proti volavkám
elektrické ohradníky proti volavkám

 

Elektrické ohradníky na ochranu umělých zahradních jezírek proti volavkám, vydrám a drobnému domácímu zvířectvu:

Na následujících dvou obrázcích vidíte možnosti ochrany zahradního jezírka proti volavkám, vydrám a drobnému domácímu zvířectvu. Řešení na prvním obrázku je chválihodné mírným nakloněním tyček nad hladinu, ovšem je spíš ohrádkou zabraňující pádu do jezírka než ohradníkem a není koncipována na ochranu před žádným predátorem. Plastová ohrádka těsně nad jezírkem je příliš vysoká (od 20 cm již může chránit první ohradníkový vodič). Zároveň musíme vytknout zpevnění vršku laminátovými nebo kovovými vzpěrami, které sice krásně drží tvar ohrady, ale volavky si na ně mohou hezky sednout.
Řešení na druhém obrázku je mnohem lepší. Kromě e-bay podobnou sadu nabízejí dokonce v Čechách i některé specializované akvaristické servery pro umělá jezírka. My bohužel podobně zalomené plastové tyčky v naší nabídce prozatím nemáme. Podaří-li se Vám sehnat podobně zalomené kovové tyčky, použijte na ně kruhové izolátory se šroubem M6. Fotografie tohoto jinak skvělého řešení na druhém obrázku je však z hlediska ochrany dost nesmyslná jak před volavkami, protože mají za ohradníkem hodně možností k usazení na kamenech, keřích či dřevěné podestě, tak před vydrami a kočkami, neboť kameny samotné po obvodu ohradníku jsou ve výšce, kudy by měl procházet spodní vodič.

 

zahradní jezírko s ochranou proti volavkám

 

zahradní jezírko s ochranou proti volavkám

 

Nezapomeňte, že do ohradníku budete potřebovat vcházet, a k tomu musíte vytvořit bránu, ohradník musíte uzemnit, musíte ho testovat, jestli správně funguje a pokud je na veřejném pozemku, musíte ho označit výstražnými tabulkami. Pokud chcete ohradník využívat i v zimě, nastudujte si, jak by měl vypadat zimní provoz. A vše můžete objednat online v eshopu.

Námi nabízené sady elektrických ohradníků na ochranu umělých jezírek a chovných rybníků před predátory můžete brát pouze jako návod a sami si sestavit elektrický ohradník z jednotlivých komponent dle vlastních potřeb!

1. Sada číslo 1 na elektrický ohradník na ochranu umělých zahradních jezírek proti volavkám a drobnému domácímu zvířectvu s použitím provázku:

Sada na elektrický ohradník 230V k zahradnímu jezírku proti kočkám, psům, vydrám, volavkám

Sada na elektrický ohradník 230V k zahradnímu jezírku proti kočkám, psům, vydrám, volavkám

Sada na elektrický ohradník 230V pro zahradní jezírka proti kočkám, psům, vydrám, norkům, volavkám. Elektrický ohradník pro jezírka na kočky, psy, vydry, norky, volavky je určen pro obvod do 65 m délky a 3 vedení a neobsahuje dřevěné kůly. Zdroj vystačí až na 3 km vedení, rozšíření lze provést dokoupením jednotlivých komponent.

Sada na elektrický ohradník 230V pro zahradní jezírka proti kočkám, psům, vydrám, volavkám obsahuje:

1 ks síťový zdroj napětí pro elektrický ohradník Olli 100
1 ks ohradníkové lanko Economy line 2 mm/250 m
100 ks izolátorů Olli Standard pro dřevěné kůly
1 ks zemnící tyč s kabelem
1 ks Olli Super tester pro kontrolu ohradníku

Malé klubíčko provázku Vám při použití 3 vodičů vystačí na výběh cca 65 m. Potřebujete-li větší obvod ohradníku, objednejte si 2 klubíčka provázku nebo klubíčko provázku 1000 m.

Sada na ohradník je koncipována pro dřevěné kůly, ale pokud chcete ochránit jezírko před domácími zvířaty jako je kočka, pes nebo před predátory, jako jsou vydry, norci, stačí vám plastové sloupky s odstupy maximálně 4 m. Pokud chcete chránit před volavkou, přkupte si dřevěné kůly, instalujte je kousek od břehů jezírka šikmo nad hladinu, aby volavka neměla kde přistát. Instalujte alespoň 3 vedení, do kterých dávejte střídavě vysoké napětí ohradníku a zemnění. Zvíře dostane od ohradníku ránu, pouze když je uzemněné.

 Více informací k tomuto produktu najdete na stránce Elektrické ohradníky na ochranu rybníků a jezírek proti volavkám, vydrám.

Koupit v e-shopu

Poznámka
Malé klubíčko provázku Vám vystačí na obvod jezírka cca 65 m. Máte-li větší obvod jezírka, objednejte si 2 klubíčka provázku nebo klubíčko provázku 1000 m.

Elektrické ohradníky na ochranu chovných rybníků proti volavkám, vydrám a dalším predátorům ryb:

elektrické ohradníky proti volavkám

Řešení elektrického ohradníku na ochranu chovných rybníků nebo umělých jezírek na obrázku nad tímto textem je velice zajímavé. Všimněte si menšího nižšího ohradníku, který chrání před vydrami již určitý větší okruh před rybníčky. Malý rybníček je chráněn úplně nějakou plastovou sítí, ale mohl by být stejně a dokonaleji chráněn vodivou sítí pro drůbež.
Řešení elektrického ohradníku na ochranu chovných rybníků nebo umělých jezírek na levém obrázku pod tímto textem považujeme za nejdokonalejší, jaké jsme na světových webech objevili. Bohužel jsme zatím nenašli velkododavatele, který by dodával podobné ocelové sloupky se zapuštěnými izolátory. Prodává je pouze jeden eshop ve Velké Británii. V současné době hledáme výrobce, který by podobné sloupky dokázal vyrobit. I toto řešení se dá provizorně nahradit železnou tyčovinou ohnutou na ohýbačce a zabetonovanou do země s použitím kruhových izolátorů se šroubem M6. Tyčovina by měla mít na vrcholu výšku maximálně 18 cm, nejnižší vodič se tak může dostat do výšky 5 cm.
Řešení na levém obrázku pod tímto textem je naopak vůbec nejhorší, jaké jsme kde objevili. Takto zahnutý drát v bužírce špatně izoluje a může udržet a napnout maximálně vlasec, ale ne provázek elektrického ohradníku.
Následující sada je připravena pro chovný rybník do obvodu 1000 metrů. Jak jsme se již výše zmínili, zdroj napětí Vám umožní prodloužit obvod do 7500 m (bez vegetace), pouze si znásobte počet provázků a izolátorů, které jsou určené pro dřevěné sloupky a počet zemnících tyčí (na každé další 2 km 1 ks).

 

rybník s ochranou proti volavkám
sádky s ochranou proti volavkám

 

2. Sada číslo 14 na elektrický ohradník na ochranu chovných rybníků proti volavkám a vydrám 1000 m:

Sada na elektrický ohradník proti vydrám a volavkám na ochranu chovných rybníků 1000 m

Sada na elektrický ohradník proti vydrám a volavkám na ochranu chovných rybníků 1000 m

Sada na elektrický ohradník proti vydrám a volavkám na ochranu chovných rybníků 1000 m.

Sada na elektrický ohradník proti volavkám a vydře na ochranu chovných rybníků obsahuje:

1 ks solární zdroj napětí CLOTSEUL VICSOL 7
3 ks provázku 3 mm / 1000 m
800 ks izolátorů
2 branové izolátory
2 rukojeti k bráně
1 ks Olli Super tester
2 ks zemnící tyče s kabelem

Zdroj lze na prostoru bez vegetace využít až na 25 km (při 3 vodičích 8,3 km), při středním porostu na 5 km (při 3 vodičích 1,6 km), v těžkém porostu na 2 km (při 3 vodičích 0,66 km). Při zvětšení obvodu stačí dokoupit pouze příslušný počet vodičů a izolátorů.

Více informací k tomuto produktu najdete na stránce Elektrické ohradníky na ochranu rybníků a jezírek proti volavkám, vydrám.

elektrický ohradník na vydry

Koupit v e-shopu

Poznámka
Zdroj lze na prostoru bez vegetace využít až na 25 km (při 3 vodičích 8,3 km), při středním porostu na 5 km (při 3 vodičích 1,6 km), v těžkém porostu na 2 km (při 3 vodičích 0,66 km). Při zvětšení obvodu stačí dokoupit pouze příslušný počet vodičů a izolátorů.

Plovoucí ohradníky proti kormoránům a volavkám:

Jak jste si přečetli na stránce nahoře, existují i takzvané plovoucí ohradníky, které dokáží pomoci v boji proti kormoránům i volavkám. Jejich sestavení je ovšem nepoměrně těžší než sestavení běžného ohradníku na souši. Jejich stavbě musí předcházet dlouhé sledování, na kterých místech kormoráni a volavky nejvíce loví vaše ryby. V tomto úseku je pak dobré sestavit plovoucí elektrický ohradník. Plovoucí ohradník se sestavuje obloukový nebo hranatý a chrání určitý úsek Vašeho rybníka. Jak se takový plovoucí elektrický ohradník sestavuje a jak vypadá, si můžete prohlédnout na následujících obrázcích. Tyto ohradníky nedodáváme, pouze komponenty k nim. Sestavit Vám je může kterýkoliv dobrý instalatér.

plovoucí elektrický ohradník proti volavkám

plovoucí elektrický ohradník proti volavkám

plovoucí elektrický ohradník proti volavkám