Elektrické ohradníky pro pštrosy, ohrady pro pštrosy, pštrosi

dřevěná ohrada pro pštrosy

Dřevěná ohrada pro pštrosy:

Chovem a ohradami pštrosů se zabývá vyhláška č. 208 / 2004 sb. o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat. § 12 minimální standardy pro ochranu běžců ve farmovém chovu.

1) Minimální standardy ochrany faremně chovaných běžců, zejména druhů Pštros dvouprstý (Struthio camelus), Nandu pampový (Rhea americana), Emu hnědý (Dromaius novaehollandiae) stanoví následující podmínky:

a) oplocení hospodářství je minimálně 180 cm vysoké, v rozích zaoblené, dostatečně silné a bezpečné, aby v případě nárazu nedocházelo k poranění běžců. Farma musí být zabezpečená proti vnikání větších druhů volně žijících zvířat, nebo toulavých psů.

b) Minimální velikost výběhů pro tři dospělé pštrosy je 1000 m2, na každého dalšího dospělého jedince navíc 800 m2, nejkratší strana výběhu nesmí být kratší než 10 m a minimálně jedna strana musí dosahovat délky 100 m.

c) Minimální velikost výběhu pro tři dospělé nandu nebo emu je 500 m2, na každého dalšího dospělého jedince navíc 250 m2. Nejkratší strana výběhu nesmí být kratší než 7 m a minimálně jedna strana musí dosahovat délky 70 m.

d) V jednom výběhu může být chována pouze jedna chovná skupina, tj. jeden chovný samec a jedna až pět chovných samic. Zabrání se tak fyzickému kontaktu mezi jednotlivými chovnými skupinami, v některých případech je nezbytná i vizuální bariéra.

Při zakládání ohrad pro pštrosy hrají určitou roli dva protichůdné faktory – prostor k pohybu a náklady:

– dlouhé ohrady jsou (pravoúhlé) ohrady se širokým poměrem stran, například 1 : 15 až 1 : 20. Při dané ploše poskytují dlouhé ohrady více volnosti pohybu ptákům

– čtvercové ohrady vyžadují méně oplocení a proto jsou v tomto ohledu méně nákladné. Výběhové cesty pro pštrosy jsou ale podstatně kratší

– ohrady pro dospělé pštrosy by měly mít minimální výšku 1,8 – 2 m. (Výška ohrady závisí na velikosti zvířete: modro a rudokrcí pštrosi potřebují vyšší ploty něž afričtí černí pštrosi). Horní zakončení tvoří nejlépe silný, dobře viditelný trám

– ohrada musí odolat velmi silnému kopnutí pštrosa a být dostatečně stabilní, aby zadržel rozdivočelé a poplašené pštrosy, kteří vyvíjejí nápor na ohradu. Hmotnost pštrosa je až 150 kg, která naráží do ohrady při rychlosti 60 km/hod

– doporučujeme chránit ohradu proti vniknutí psů a ostatních malých domácích zvířat tak, aby se zabránilo stresu pštrosů ze štvaní. Oplocení spodního metru oplocení drůbežím drátem je důležité zvláště při stálém chovu pštrosích kuřat a dá se kombinovat s elektrickým ohradníkem

– nikde na farmě nesmí být používán ostnatý drát z důvodu zabránění ošklivým poraněním kůže

– rohy od 90° by měly být zkosené nebo zakulacené, protože pštrosi při útěku používají zpravidla vyšlapané cesty na straně ohrad. Přitom běží v 90° rohu v plné rychlosti proti příčné straně. Následkem bývají odřeniny, zlomené kosti a často též smrt

Kůly a příčníky pro dřevěné ohrady najdete na stránce tyče, sloupky a dřevěné kůly, a protože pro některé pštrosy budou možná nízké, jsme schopni Vám zajistit i vyšší.

Jak silné mají být příčné trámky pštrosí ohrady?

Jak silné by měly být příčné trámky na pštrosích ohradách, aby je rozdivočelí pštrosi nepřerazili? Tato otázka nás napadla a požádali jsme našeho známého statika a soudního znalce v oboru statika o statický výpočet. A jeho vyjádření? Sloupky 10×14 cm po 2 metrech, v oblasti prsou pštrosa by měl být příčník 10 x 10 cm. Takovouto ohradu pštros nepřerazí.

Elektrické ohradníky pro pštrosy:

elektrické ohradníky pro pštrosy

Jak jste se dočetli na stránce Elektrické ohradníky, pro pštrosy se elektrické ohradníky sestavují z totožných součástí, jako elektrické ohradníky pro ostatní zvířata. Bohužel v Čechách nemohou být podle vyhlášky nikdy samostatné a bránit pštrosům v útěku, ale musí být vždy kombinovány s dřevěným trámkem na vrcholu, takže mohou pouze snížit spotřebu dřeva při jejich stavbě a zabránit vniknutí predátorů do pštrosí ohrady.

Finská společnost Farmcomp OY, která vyrábí elektrické ohradníky Olli doporučuje, že zvířata s peřím obvykle potřebují silnější zdroj napětí, protože peří působí jako dobrý izolátor. Sestavit elektrické oplocení pro pštrosy je však poměrně problematické. Potřebovali bychom pro tyto opeřence co možná nejsilnější zdroj napětí, ale byl by problém, kdyby od tohoto zdroje dostali ránu do holého krku. Jako rychlá zvířata by měli mít pštrosi kvůli možným zraněním, pokud by ohradníkem proběhli, ohradníkovou pásku, protože ta se nejlépe sklouzne po jejich těle a neporaní je, její pořízení na velké pštrosí ohrady by ovšem vyšlo velice draho a pštrosi by často protrhávali ohradník.

Jak sestavit elektrický ohradník pro pštrosy?

elektrické ohradníky pro pštrosy

Vyberte středně silný zdroj napětí od Olli 600 výše! Máte-li problém k výběhu dodat elektrický proud, vybírejte bateriové nebo solární zdroje napětí. Součástí ceny každého zdroje je připojovací sada a 1 výstražná tabulka.

Použijte 3 – 5 oplocovací vodiče ve výškách 30-80-120-170-200 cm, nejlépe ocelové lanko – to je určeno pro trvalé ohrady, protože u něj není možná demontáž a použití na jiném místě, nebo použijte polyethylenová lanka nebo pásky. Některé zahraniční zdroje, které propagují mnohem větší ochranu pštrosů a pštrosích kuřat před predátory, doporučují mnohem hustší vedení oplocovacích vodičů – po 10 cm do 1,4 m a výše po 20 cm. Takovým ohradníkem pak již neproklouzne snad ani mravenec. Námi navrhovanou ochranu však považujeme za dostatečnou.

elektrické ohradníky pro pštrosy - výška vodičů

Výpočet obvodu ohrady pro pštrosy:

Pro 3 dospělé pštrosy potřebujeme (výběh 1000 m2) obvod 220 m a na každého dalšího pštrosa potřebujeme zvětšit (výběh 800 m2) obvod o 180 m. Pro 7 dospělých pštrosů tedy potřebujeme výběh o obvodu téměř 1000 m. Pro nandu nebo emu nám vychází obvod poloviční nebo pro dvojnásobek zvířat.

Možnosti ohradníků pro pštrosy:

1. Kombinovaná ohrada s ocelovými lanky a dřevěnými příčníky – částečná ochrana před únikem pštrosů i před predátory – použijte 2 vodiče ve spodním metru 30-80 cm a dva dřevěné příčníky ve druhém metru nebo 3 vodiče vespod 80-120-160 a jeden horní příčník. Vyhláška dokonce hovoří o silném trámu, který by měl tvořit horní zakončení (sadu najdete níže).

2. Kombinovaná ohrada s ocelovými lanky, provázky a horním dřevěným příčníkem – částečná ochrana únikem pštrosů, zvýšená ochrana před predátory – před 3 ocelová lanka umístěte do oblasti hrudi, tedy největšího tahu a provázky do oblasti nohou. Spodní vodiče jsou pro pštrosí kuřata a na ochranu před vniknutím jiných zvířat (sadu připravujeme).

3. Kombinovaná ohrada s provázky ve spodním metru a dřevěnými příčníky ve druhém metru – maximální ochrana před vniknutím predátorů, psů a malých domácích zvířat, ochrana pštrosích kuřat, únik pštrosů řeší dřevěné příčníky – (sadu připravujeme).

Pro pštrosy se raději nepokoušejte vytvářet mobilní ohrady, protože by Vám je zřejmě protrhli. Pro trvalé ohrady používejte nejvyšší dřevěné kůly, ke kterým potřebujete izolátory

Nezapomeňte, že do ohradníku budete potřebovat vcházet Vy i Vaši pštrosi, a k tomu musíte vytvořit bránu, ohradník musíte uzemnit, musíte ho testovat, jestli správně funguje a pokud je na veřejném pozemku, musíte ho označit výstražnými tabulkami. Pokud chcete ohradník využívat i v zimě, nastudujte si, jak by měl vypadat zimní provoz. A vše můžete objednat online v eshopu.

Naše firma pro vás připravila nejjednodušší způsob, jak sestavit elektrický ohradník pro pštrosy – sadu elektrického ohradníku přímo pro pštrosy. Sada obsahuje vše, co potřebujete k jejímu sestavení, kromě sloupků a hřebíků nebo vrutů pro upevnění izolátorů.

Námi nabízenou sadu elektrického ohradníku pro pštrosy můžete brát pouze jako návod a sami si sestavit elektrický ohradník pro pštrosy z jednotlivých komponent dle vlastních potřeb!

1. Sada číslo 13 na elektrický ohradník pro pštrosy 1000 m s použitím ocelového lanka kombinovaného s dřevěnými příčníky v 2. metru ohrady:

 

Poznámka:
Sada počítá se třemi vodiči

Sada na elektrický ohradník pro pštrosy 1000 m

Sada na elektrický ohradník pro pštrosy 1000 m

Sada na elektrický ohradník pro pštrosy 1000 m s použitím ocelového lanka kombinovaného s dřevěnými příčníky v 2. metru ohrady.

Sada na elektrický ohradník pro pštrosy obsahuje:

1 ks síťový zdroj napětí Olli 600
3000 m pozinkovaného drátu
1000 ks kruhových izolátorů s vrutem
4 branové izolátory
4 rukojeti k bráně
1 ks Olli Super tester
3 ks zemnící tyče

Bohužel v Čechách nemohou být podle vyhlášky nikdy samostatné elektrické ohradníky pro pštrosy a bránit pštrosům v útěku, ale musí být vždy kombinovány s dřevěným trámkem na vrcholu, takže mohou pouze snížit spotřebu dřeva při jejich stavbě a zabránit vniknutí predátorů do pštrosí ohrady.

Kombinovaná ohrada s ocelovými lanky a dřevěnými příčníky - částečná ochrana před únikem pštrosů i před predátory - použijte 2 vodiče ve spodním metru 30-80 cm a dva dřevěné příčníky ve druhém metru nebo 3 vodiče vespod 80-120-160 a jeden horní příčník. Vyhláška dokonce hovoří o silném trámu, který by měl tvořit horní zakončení.

Více informací k tomuto produktu najdete na stránce Elektrické ohradníky pro pštrosy.

Koupit v e-shopu