fbpx

Elektrické ohradníky pro koně celoroční ohrady pro koně, mobilní ohradníky pro koně, koňské ohradníky

Elektrické ohradníky pro koně

Jak jste se dočetli na stránce Návod na sestavení elektrického ohradníku, pro koně se elektrické ohradníky sestavují z totožných součástí, jako elektrické ohradníky pro ostatní zvířata. V naší nabídce najdete ohradníky:

Finské společnosti Farmcomp OY, která vyrábí elektrické ohradníky Olli – kvalitní ohradníky, které přežijí i arktickou zimu.

Francouzské společnosti, která vyrábí elektrické ohradníky Chapron – kvalitní ohradníky za výbornou cenu.

Francouzské společnosti, která vyrábí elektrické ohradníky Clotseul – špičkové ohradníky výjimečné kvalitou zpracování – základní deska je zalita do speciální izolace, takže fungují i ve vlhkém prostředí.

Výběr zdroje napětí pro koně:

Ohradníkový zdroj síťový 230V doporučujeme s minimální energií 1-3 J, pro velké ohrady s energií vyšší 5 J a více – pro koně výrobce přímo doporučuje síťové zdroje napětí Olli 100, Olli 300, Olli 600, Olli 950 a Olli 1000 podle délky ohrady.

Nemáte-li možnost dodat k pastvě elektrický proud vybírejte bateriové zdroje Olli 9.03 B, Olli 9.07 B, Olli 180 B nebo solární zdroje. Součástí ceny každého zdroje je připojovací sada a 1 výstražná tabulka. Ostatně podívejte se, jaký je náš solární zdroj Olli 9.07 S krasavec.

Výběr oplocovacího vodiče pro koně:

1-3 vodivé pásky ve výškách 85-115-140 cm (některé zdroje doporučují 50-100-140 cm – spodní páska nebo provázek je ve výšce, kterou by kůň neměl podlézt, střední páska by měla koni sahat na hruď a nejvyšší pásku by kůň neměl přeskočit) především používejte polyethylenové pásky (u koní doporučujeme použít pásku, aby se zamezilo poranění koní při náhodném styku koně s vodičem; pokud je totiž použit drát nebo plastové lanko, může dojít při splašení koní a jejich proběhnutí ohradníkem k pořezání a naopak páska by po nich měla při proběhnutí sklouznout).

Pokud vede ohrada například kolem lesa nebo plotů, postačí pouze jedna páska. V ostatních případech použijte raději 2-3 pásky nebo nakombinujte 2 vrchní pásky a 1 spodní provázek. Pro hříbata, poníky a malé koně používejte 3 pásky ve výškách 45-75-120 cm nebo opět 2 vrchní pásky a 1 spodní provázek. Podívejte se i na novinky, které jsme připravili pro koně – extra široká páska pro celoroční oplocení.

Elektrické ohradníky pro koně - výška vodičů
Elektrické ohradníky pro kone - výška vodičů 2

Pásky dodáváme ve třech kvalitách:
1. Olli Basic line zelenobílé – levné ohradníkové pásky
2. Olli červenobílé – ohradníkové pásky střední kvality za průměrné ceny
3. Shockteq zelené – ohradníkové pásky nejvyšší kvality se svařovanými deštiodolnými okraji

Výběr tyčí, sloupků, kůlů pro koně:

Tomu se samozřejmě musí přizpůsobit i výška tyčí nebo sloupků, výrobce doporučuje pro koně plastové sloupky o výšce 140-160 cm (viz níže) nebo vyšší dřevěné kůly (200 cm – 1/4 kůlu přijde do země), ke kterým potřebujete izolátory. Vzdálenost sloupků u pásky 20 mm by měla být v závislosti na terénu od 3 do 5 metrů a u pásky 40 mm do 3-4 metry.

Vytvoření brány pro koně:

Nezapomeňte, že do ohradníku budete potřebovat vcházet Vy i Vaše koně, a k tomu musíte vytvořit bránu (pozor! pružinová brána se nedoporučuje pro koně, protože se může lehce zachytit ke koňskému ocasu, naopak se doporučuje brána s gumovým svazkem, samonavíjecí brána nebo elektrická závora – více na straně brány).

Ohradník musíte uzemnit, musíte ho testovat, jestli správně funguje a pokud je na veřejném pozemku, musíte ho označit výstražnými tabulkami. Pokud chcete ohradník využívat i v zimě, nastudujte si, jak by měl vypadat zimní provoz. A vše můžete objednat online v eshopu.

Naše firma pro vás připravila nejjednodušší způsob, jak sestavit elektrický ohradník pro koně – 2 sady elektrických ohradníků přímo pro koně. Sady obsahují vše, co potřebujete, kromě sloupků a hřebíků nebo vrutů pro upevnění izolátorů.

Naše firma pro vás připravila nejjednodušší způsob, jak sestavit elektrický ohradník pro koně – 2 sady elektrických ohradníků přímo pro koně. Sady obsahují vše, co potřebujete, kromě sloupků a hřebíků nebo vrutů pro upevnění izolátorů.

Námi nabízené sady elektrických ohradníků pro koně můžete brát pouze jako návod a sami si sestavit elektrický ohradník pro koně z jednotlivých komponent dle vlastních potřeb!

Sada ohradníku pro koně pak může vypadat třeba takto:

elektrické ohradníky pro koně - sada

1. Sada číslo 6 na elektrický ohradník pro koně a hříbata 200 m s použitím pásky OLLI 20 mm:

Poznámka

Sada počítá pouze se dvěma vodiči. Chcete-li použít doporučené 3 vodiče, zmenšete obvod ohrady nebo doobjednejte 1 balení pásky, 1 balení rukojeti, 1 balení branových izolátorů a jedno balení izolátorů Olli Duo.

Při kombinaci s ohradníkovým provázkem:

Vzdálenost kůlů nebo tyček u koňských ohradníků v závislosti na terénu by měla být u 20 mm pásky od 3 do 5 m.

2. Prémiová sada číslo 7 na elektrický ohradník pro koně 400 m s použitím pásky OLLI 40 mm:

Poznámka
Sada počítá pouze se dvěma vodiči. Chcete-li použít doporučené 3 vodiče, zmenšete obvod ohrady nebo doobjednejte 2 balení pásky, 1 balení rukojeti, 1 balení branových izolátorů a jedno balení izolátorů Olli Duo.

Vzdálenost kůlů nebo tyček u koňských ohradníků v závislosti na terénu by měla být u 40 mm pásky do 4 metrů.
3. Plastové sloupky pro elektrické ohradníky pro koně:

Pokud si chcete k ohradníkům pořídit i originální sloupky, výrobce doporučuje pro hrazení pro koně speciální plastové sloupky. V tom případě nepotřebujete izolátory, které jsou v sadách.

Elektrická závora do ohrad pro koně:

Elektrická závora pro elektrický ohradník

Více na stránce Elektrické ohradníky brány

elektrické ohradníky pro koně

Z internetové diskuse jsme pro Vás vybrali zkušenosti s používáním elektrického ohradníku u koní a několik důvodů, proč investovat do řádného ohradníku pro koně:

Investice do pořádného ohradníku se myslím vyplatí, za impulzátor na 10 km jsme dali ????Kč, je kombinovaný (dá se použít do sítě i na autobaterii), proti koňským je krapet silnější 12V, protože s kobylama bydlí i 4 nezdárný kozy. To, že je silnější není vůbec na závadu:

1) Když podrůstá travou, klepne alespoň trochu.
2) Přestali jsme myslivcům krmit srnky.
3) Případné nenechavé dětičky dostanou ránu taky.
4) Kobylky už párkrát dostaly ránu od ruky, která nabízela pamlsek… takže přes ohradník si nevezmou nic a drbat se teď taky nenechají.

Co negativního k tomu? Člověk nesmí být líný, a třeba lít vodu z plechové konve je opravdu blbý nápad. Nezapomenout, kde jste si přidali lanko k pásce a snažit se ho přidržet rukou. Mrtvý slimák je také dobrý vodič impulzů a odstranit ho klacíkem bolí. To samé platí o blbých lesních mravencích, kteří chodí páchat hromadně na jeden strom sebevraždu.

Pokud jde o zdrhací koně, pak určitě tací jsou. Koníkovi musíte dát vědět, že v pásce je něco, co se mu nebude líbit. Většinou se kůň přivede a nechá se čuchnout tak, aby dostal ránu. Pak má k té mihotající se pásce značný respekt, že se někdy bojí i projít kolem. Ovšem jsou výjimky, které se elektriky nebojí, to je třeba vyzkoušet.

Zkušenosti mám ty nejlepší. Koně ho respektují. Cena záleží na tom, jaký potřebuješ (třeba přenosný bateriový nebo síťový zdroj) a na tom, jakou výměru chceš oplocovat.

Je to možná při pořízení větší finanční zátěž, ale z dlouhodobého hlediska je to nejlevnější varianta – i co se času týká (záleží i na tom, jak si cením hodinu práce – jestli za dvě hodiny mám ohraženy 2 hektary pastviny sám, nebo na tom strávím minimálně ve dvou s těžší mechanizací čtrnáct dní a za čtyři roky se mi ohrada rozpadne…)

K tomu, aby kůň akceptoval elektrický ohradník musí dostat ránu. Někdo je zvědavý a vyzkouší to sám, jiné je třeba k ohradníku přivést, aby věděli, že se ho nesmí dotýkat. Když to kůň neví, snáz do něj vletí při hrách, pak nebude vědět co se děje a spíš zavře ty oči a slepě proletí ven. My udělali s naší kobylou chybu, že jsem jí s elektrikou neseznámili. Pak k ní podlezlo cizí hříbě, ona ho chtěla očichat, dostala u toho ránu a pak se hříběte bála a kvičela po něm, protože si myslela, že jí kouslo.

Určitě doporučuji. Také mám elektrický cca 4 roky a funguje bez problémů. Akorát to chce pravidelnou kontrolu a údržbu: hlavně sekat trávu přímo pod ním, protože tam ji koně nespasou, a když se začne tráva dotýkat ohradníku, snižuje to napětí a ty potvůrky to hned poznají… Co se týče ohradníku ze dřeva, je v něm nevýhoda, že ho koně ožírají, drbou si o něj ocas a hřívu, jinak k zahození není ani kombinovaný – ohrada + el. ohradník.

Koupil jsem ohradník se solárním panelem, a aby mi ho nikdo neukradl, nosím ho každý večer domů. Jednou jsem ho zapomněl přinést a koukal jsem jako blázen – koně se pořád báli pásky. Tak jsem ho přestal nosit, ale za 3 dny se k pásce zase začali přibližovat. Tak ho teď nosím na pastvu jednou za 3 dny a bohatě to stačí.